wtorek, 13 marca 2018

GLINIAKI HOMOLUTUM

Projekt edukacyjny realizowany w ramach zadania: MIKROWSPARCIE

Gliniaki Homolutum to seria warsztatów rzeźbiarskich skierowanych do dzieci. Wydarzenia odbywają się w Zespole Szkół Nr 14 w Toruniu , który znajduje się na Podgórzu. Działania mają związek ze sztuką średniowieczną oraz lokalnymi legendami.
 Gliniaki Homolutum przypomną dzieciom o historii naszego miasta sięgającego średniowiecza.
Projekt przybliża uczestnikom sztukę średniowieczną. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć stanie się sztuka romańska i gotycka, architektura, grafika, rzeźba, tematy charakterystyczne dla Torunia. Projekt podejmuje dialog ze sztuką dawną i współczesną, szukając pomiędzy nimi korelacji i wzajemnego uzupełniania się.Gliniaki. Projekt zakłada przeprowadzenie trzech warsztatów twórczych.


 WARSZTAT PIERWSZY:
 wtorek 13.03.2018 
 klasa IIb Sp 14 Toruń

  1. Zakon Rycerski Smoczy Oddech.
Podczas warsztatów powstali mężni rycerze stawiający czoła smokom i innym bazyliszkom, zainspirowani toruńskimi legendami oraz średniowiecznymi zbrojami, rekwizytami z zamierzchłych czasów. Do przeprowadzenia warsztatów została wykorzystana głównie glina samoutwardzalna. Ta technika jest rzadko stosowana w szkołach na zajęciach plastycznych. Zostały wykorzystane również druty do stworzenia szkieletu rzeźby, sporządzono też szkice wstępne.


WARSZTAT DRUGI:
środa 14 03 2018
Zespół Szkół Nr 14
klasa II c


    1. Smokostrachy.

Wprowadzeniem do warsztatu był krótki film dotyczący życia na średniowiecznym zamku oraz prezentacja multimedialna dotycząca dinozaurów jako natchnienie do realizacji Smokostrachów. Podczas warsztatów powstały smoki, bazyliszki i inne bestie inspirowane dawnymi legendami, dinozaurami Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać najciekawsze zabytki architektury średniowiecznej w Polsce. Średniowieczny świat czerwonej cegły jest ściśle związany z materiałem jakim jest glina. Do przeprowadzenia warsztatów została wykorzystała glina samoutwardzalna, technika unikatowa, nierozpowszechniona w edukacji plastycznej dzieci i młodzieży. Na koniec zajęć każdy wymyślił imię dla swojego smoka. Całości warsztatów towarzyszyła muzyka w klimacie średniowiecznym.

  


Warsztat trzeci:
czwartek 15.03.2018
Zespół Szkół nr 14
klasa II a 

Królestwo Gliniaka Homolutum.

Warsztaty uzupełniły poprzednie edycje zajęć o kolejny element gotyckich impresji. Powstały makiety zamków, wież i średniowiecznych zabudowań, które stały się scenografią dla powstałych na poprzednich warsztatach glinianych figur. Uczestnicy konstruowali makiety z kartonów i gliny. Następnie uzyskane formy architektoniczne zostały dekorowane farbami. Przed rozpoczęciem pracy dzieci zobaczyły fotograficzno-filmowy materiał dotyczący architektury obronnej średniowiecza. Za inspiracje posłużyły również Toruńskie zamki i ich wizualne rekonstrukcje. Praca była realizowana w małych grupach, co wpłynęło na rozwój relacji interpersonalnych uczestników. Zadanie wymagało współpracy i kompromisów. Całości warsztatów towarzyszyła muzyka średniowieczna.
Na zakończenie warsztatów na szkolnym holu zawisła wystawa o charakterze dydaktycznym. Wyjaśniająca między innymi takie pojęcia jak zamek, rycerstwo czy smok. O tej tematyce dzieci dostały też kolorowanki dla kreatywnego spędzenia wolnego czasu.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza